Spring 2023

Jump to: BIOM | BMB | BSTACAMB | EPIDGCB | IMUN | NGG | PHRM

Course

Title (cross-listing)

Director(s)

Room

Time

BIOM 5020-001

Molecular Basis of Disease

J. Punt
J. Katz

251 BRB

TR 8:30-10 am

BIOM 5550-001

Regulation of the Genome

R. Bonasio
T. Jongens

Austrian Auditorium

TR 8:30-10 am

BMB 5090-001

Structural and Mechanistic Biophysics

G. Van Duyne

253 BRB

TR 1:45-3:15 pm

BMB 5100-001

Data Analysis

K. Sharp

255 Anat-Chem

TF 12-1:15 pm

BMB 5810-401

Tech of Magnetic Res Imaging

F. Wehrli
H. Song

Donner 2 Conference Room

MW 5-6:30 pm

BMB 6340-001

Cryo-EM

K. Murakami
Y. Chang
S. Molugu

255 Anat-Chem

W 1:45-3:45 pm

BMB 5670-401

Bio-inorganic Chemistry (CHEM 5670 primary)

I. Dmochowski

119 Chem

MW 10:15-11:45 am

BMB 7510-401

Chemical Biology (CHEM 7510 primary)

M. Matthews
 

DLRB 3W2

TR 10:15-11:45 am

BSTA 6210-001

Statistical Inference I

H. Shou

418 Blockley

TR 10:15-11:45 am

BSTA 6320-001

Statistical Methods for Categorical and Survival Data

X. Xie
W. Bilker

418 Blockley

MW 10:15-11:45 am

BSTA 6510-001

Intro to Linear Models

J. Shults
J. Chen
 

701 Blockley

MW 1:45-3:15 pm

BSTA 6700-001

Program Computing for Biomed

K. Linn

701 Blockley

MW 8:30-9:50 am

BSTA 7710-001

Applied Bayesian Analysis

Q. Long
J. Morris

418 Blockley

TR 1:45-3:15 pm

BSTA 7870-001

Methods for Statistical Genetics

M. Li
R. Xiao

701 Blockley

TR 12-1:30 pm

CAMB 4310-401

Genome Science and Genomic Medicine (BIOL 4310 primary)

Brian Gregory

111 LEVN

TR 1:45-3:15 pm

CAMB 4800-401

Advanced Cell Biology

W. Guo

102 GLAB

TR 10:15-11:45 am

CAMB 4830-401

Epigenetics

D. Wagner

101 GLAB

TR 12-1:30 pm

CAMB 4860-401

Chromosomes and the Cell Cycle (BIOL 4026 primary)

M. Lampson

101 GLAB

TR 8:30-10 am

CAMB 5100-001

Immunology for CAMB

A. Escolano 
N. Pardi
M. Abt

252 BRB

MW 10:15-12 pm

CAMB 5110-001

Principles of Development

P. Seale

12-146 AB Smilow

TR 1:45-3:15 pm
F 1:45-2:45 pm
 

CAMB 5120-001

Cancer Biology and Genetics

D. Feldser
D. Brady
P. Choi

701 BRB

R 10:15-11:45 am

CAMB 5320-401

Human Physiology (PHRM 5320)

T. Khurana
B. Prosser
P. Titchenell

10-146AB  Smilow

MWF 9-10:30 am

CAMB 5500-001

Genetic Principles

E. Joyce
K. Wang

253 BRB

MWF 10:15-11:45 am

CAMB 6010-301

Advanced Microbiology Seminar

S. Weiss 
P. Bates

207 Johnson

M 1:45-3:15 pm

CAMB 6080-301

Regulation Eukaryotic Gene Expression

D. Epstein
C. Conine

302 CRB

T 3-5 pm

CAMB 6330-301

Advanced Seminar Gene Therapy

P. Kurre

1301 BRB

R 3:30-5 pm

CAMB 6920-301

Adv Topics Cell Bio/Phys II

R. Lee
J. Baur

11-146 AB Smilow

TR 10:15-11:45 am

CAMB 6950-001 - 007 (7 sections)

Scientific Writing (.5cu: 1/11/23 – 2/17/23)

J. Katz
A. Wells

See syllabus

See syllabus for specific section times

CAMB 6980-301

Elective Tutorials in Cell Biology

B. Stanger

301 BRB

 W 10:15-11:15 am
F 3:30-5:30 pm

CAMB 7000-301

Topics in Microbiology

J. Zackular

4040 CTRB

TR 2-3:30 pm

CAMB 7010-301

Tumor Microenvironment

C. Simon
T. Ridky

501 BRB

T 3:30-5:30 pm

CAMB 7060-301

MVP Core

M. Povelones
M. Weitzman
B. Striepen
S. Shin

209 Johnson

MWF 1:45-2:45 pm

CAMB 7070-401

Cell and Gene Therapy (REG 6210 primary)

M. Milone

08-146AB Smilow

W 10:15-12:15 pm

CAMB 7080-301

HIV Virology Pathogenesis

R. Collman
K. Bar

501 Johnson

R 1:45-3:15 pm

CAMB 7140-001

DIYtranscriptomics

D. Beiting

111 Levin

W 3:30-5:30 pm

CAMB 7520-401

Genomics (GCB 7520 primary)

I. Helbig
K. Maxwell

252 BRB

R 3:30-6:30 pm

EPID 7020-001

Adv Topics in Epidemiologic Research

M. Harhay
C. Leonard

505 Blockley

T 12-3 pm

EPID 7040-001

Methods for Social Epid Research

J. Holmes

505 Blockley

R 12-3

GCB 5370-001

Adv Computational Biology

J. Barash
N. Auslander

252 BRB

TR 1:45-3:15 pm

GCB 7520-401

Genomics (CAMB 7520)

I. Helbig
K. Maxwell

252 BRB

R 3:30-6:30 pm

IMUN 5070-001

Immune Functions

M. Haldar
L. Su

301 BRB/

253 BRB

T 1:45-3:45 pm
R 10:15-12:15 pm

IMUN 6070-301

Grant Writing

D. Allman
 

501 BRB

T 8:30-10:30 am

NGG 5210-401

Brain-Computer Interface (BE 5210 primary)

B. Litt

216 Moore

MW 1:45-3:15 pm

NGG 5730-401

Neuroscience Core III: Systems Neuroscience (PSYC 6090)

F. Weber
M. Geffen 
B. Pesaran

BRB 253

 

MWF 10-12 pm

NGG 5880-001

Topics in Translational Neuroscience

M. Di Biasi

11-146AB Smilow

F 12-2:30 pm

NGG 5900-001

Research and Community

L. Flanagan-Cato

C108 Richards

T 10:15-12:30 pm
R 10:15-11:45 am

NGG 5940-401

Theoretical and Computational Neuroscience (PHYS 5850 primary)

V. Balasubramanian

111 LEVN

TR 8:30-10:00 am

NGG 6950-301

Scientific Writing (.5cu 1/10/23 – 2/28/23)

M. Fuccillo

Class of 62

T 12-2 pm

PHRM 4950-401

High Throughput Discovery (CHEM 495 0primary)

J. Field

M100 John Morgan

T 5:15-6:15 pm

PHRM 5320-401

Human Physiology (CAMB 5320 primary)

T. Khurana
B. Prosser

10-146AB Smilow

MWF 9-10:30 am

PHRM 5900-401

Molecular Toxicology (REG 5900)

T. Penning

10-146AB Smilow

MWF 1:45-2:45 pm

PHRM 6240-001

Medical Pharmacology

E. Heller
S. Thomas

11-146AB Smilow

TR 8:30-10:30 am